Coworking to idea, którą w 2006 roku wcielił w życie 27-letni informatyk Amit Gopta. Zapytał czytelników swojego bloga, czy może chcieliby z nim wspólnie popracować. Okazało się, że pomysł spodobał się zainteresowanym, więc zaprosił ich do swojego nowojorskiego mieszkania, zapoczątkowując tym samym organizację o nazwie Jelly.
Kolejne spotkania odbywały się już w ulubionej knajpce pracujących, ale szybko okazało się, że klimat pubu jak i jego powierzchnia na dłuższą metę nie zdają egzaminu. Rozglądali się więc za starymi magazynami, opuszczonymi poddaszami, które remontowali i urządzali na własny koszt tworząc z nich miejsca mniej lub bardziej formalnych spotkań. Na jednej przestrzeni pracowali freelancerzy z różnych branż chętnie udzielając sobie porad, dzieląc się doświadczeniem, tworząc wspólne projekty, ale również nawiązując nowe znajomości i przyjaźnie.
W Polsce coworking zaczął raczkować dopiero w 2008 roku, ale szybko znalazł rzesze zwolenników i obecnie możemy mówić o modnym trendzie, który zaistniał także w Lublinie, gdzie powstaje coraz więcej biur coworkingowych oferujących różnorodne, elastycznie dopasowane do klientów pakiety abonamentowe.

Marta Klimek
Koordynator Inkubatora Software Camp